Galeocerdo cuvier - fosilní žralok tygří

Zuby žraloka Galeocerdo cuvier - fosilní žralok tygří. Lokalita Gaines Ville, Florida, USA. Miocén. Velikost 2,5 a 2,7 cm

Taxonomické zařazení:
Říše: Animalia - živočichové
Kmen: Chordata - strunatci
Podkmen: Vertebrata - obratlovci
Třída: Chondrichthyes - paryby
Podřída: Elasmobranchii - příčnoústí
Nadřád: Selachimorpha - žraloci
Řád: Carchahiniformes - žralouni
Čeleď: Galeocerdinae
Rod: Galeocerdo
Druh: +Galeocerdo cuvier Peron & Le Sueur, 1822

Synonyma: žralok tygrovaný, žralok polární

Popis:
Ač postavou nepatří mezi ty úplně největší dravce, dorůstá maximálně do 6 m délky a váhy kolem půl tuny, je žralok tygří symbolem nelítostného dravce a predátora všech neopatrných potápěčů. Udává se dokonce, že právě tento druh má na svědomí celých 12% útoků žraloka na člověka a pokud jde o útoky fatální, je v čele žebříčku, dokonce před lidožravým bílým žralokem.

Prehistorický žralok tygří potápěče sice nelovil, ale jen proto, že se na jeho jídelníčku nevyskytovali. Tento žralok je (a byl) totiž absolutně nevybíravý, žere všechno. Od ryb, ploutvonožců, želv až po mršiny velryb. Napadá dokonce nemocné a zraněné velryby; za tím účelem se seskupuje do lovících smeček. O jejich lovecké účinnosti by pravděpodobně mohli vyprávět i přeživší námořníci z potopené bitevní lodi USS Indianopolis.

Žraloku tygřímu se někdy říká popelář moří. To proto, že jeho stravovací návyky nejsou nijak vybrané. Napřed kořist zhltne, a teprve potom se dívá, co to vlastně ulovil. Proto v jeho žaludku končí i spousta nestravitelných odpadků, jako jsou kusy aut, poznávací značky, kanystry, různé plastové výrobky apod.

Vývojově se nicméně jedná o mimořádně úspěšný druh. Objevil se v pliocénu, před cca 4,5 milióny let, a obývá tuto planetu jen s malými úpravami anatomie dodnes.

Žralok tygří má rád teplejší vody. V pliocénu, kdy bylo klima chladnější než dnes, se vyskytoval hlavně v okolí Floridy (odtud pocházejí fosilní zuby). Dnes se na něj dá narazit v celém tropickém a subtropickém pásmu. V noci se pohybuje v hlubších vodách a hledá potravu u dna, za dne zaplouvá k pobřeží, nevyhýbá se mělčinám, občas se objeví i v přístavech, ústích řek apod. Právě tehdy dochází k nejčastějším kontaktům s člověkem. Jak jsem psal dřív, má na svědomí nejvíc fatálních útoků. To proto, že většina žraloků člověka zraní, ale nesežere ho a odpluje. Věčně hladový žralok tygří od rozdělané práce neodchází..

Zuby žraloka Galeocerdo cuvier - fosilní žralok tygří. Lokalita Gaines Ville, Florida, USA

Galeocerdo cuvier - fosilní žralok tygří. Zdroj

Galeocerdo cuvier - fosilní žralok tygří. Zdroj: Internet

Galeocerdo cuvier - fosilní žralok tygří. Zdroj: Internet

(publikováno 14.8.2012, aktualizováno 23.8.2012)

Zdroje:
cs.wikipedia.org
carcharodon.blog.cz
en.wikipedia.org