Isurus oxyrinchus - fosilní žralok mako

Zub žraloka Isurus oxyrinchus. 56 mm. S. Carolina, USA. Miocén.

Taxonomické zařazení:
Říše: Animalia - živočichové
Kmen: Chordata - strunatci
Podkmen: Vertebrata - obratlovci
Třída: Chondrichthyes - paryby
Podtřída: Elasmobranchii - příčnoústí
Nadřád: Selachimorpha - žraloci
Řád: Lamniformes - obrouni
Čeleď: Lamnidae - lamnovití
Rod: Isurus
Druh: Isurus oxyrinchus Rafinesque, 1810 - žralok mako

Synonyma: žralok mako krátkoploutvý, žralok makrelový, žralok ostnonosý

Popis:
Vývoj žraloka Isurus desori se někdy v miocénu rozdělil do dvou druhů - Isurus retroflexus aIsurus oxyrhinchus. Oba tyto druhy přežívají dodnes, jedná se tedy o evolučně mimořádně úspěšné tvory.

Jméno mako možná zní jako docela mazlivá přezdívka, ale není tomu tak. Název pochází z maorštiny a má dva významy - žralok a žraločí zub. Latinský název je rovněž popisný. Isurus znamená "stejnoocasý" a oxyrinchus "špičatý čenich".

Mako je migrující druh žraloka, je schopen překonávat obrovské vzdálenosti v řádu tisíců kilometrů. Vyskytuje se ve vodách nad 16 °C (je endotermický) v mírném a tropickém pásmu po celém světě. Obvykle se zdržuje na otevřeném moři dále od pevniny, v hloubce do 150 m (je pelagický), ale neváhá se přiblížit i k pobřeží.

Tito žraloci dorůstají velikosti až 4 m a váží až 794 kg (největší doložená hmotnost ulovené samice), průměrné hodnoty jsou 1,82-3,2 m a 60 až 400 kg. Mají dlouhý kuželovitý nos, elegantní tvar těla, ocasní ploutev ve tvaru půlměsíce. Druhá hřbetní ploutev je výrazně menší než první. Mají velmi drsnou kůži. Zuby jsou dlouhé a štíhlé (u jedinců delších jak tři metry se zuby mění, jsou mnohem širší a plošší a lépe tak uzpůsobené lovu větší kořisti). Dožívají se prokazatelně 13 let, ale předpokládá se, že až 24 let. Pohlavně dospívají v 5 (samci), respektive v 7 letech (samice). Jsou živorodí, embrya se vyvíjejí 15-18 měsíců. Koncem zimy nebo začátkem jara se rodí 4-18 mláďat dlouhých cca 70 cm. Mladí žraloci mako nemají kanibalské sklony, na rozdíl třeba od mláďat žraloka písečného.

Milióny let vývoje vypilovaly žraloky mako prakticky do dokonalosti. Mají perfektní hydrodynamický tvar, dosahují běžně rychlosti 50 km/hod (ale dokáží zrychlit až na 74 km/hod a podle fyziků nic nebrání tomu, aby dosáhli i stokilometrové rychlosti, což by z nich dělalo nejrychlejší mořské tvory). Jsou schopni vyskočit až 9 m nad hladinu a někdy připravují nepříjemné překvapení rybářům, kteří je uloví na udici, když se jim vymrští do člunu. Mají také velmi výkonný krevní oběh, jenž udržuje teplotu jejich těla o 4-7° C vyšší než je teplota okolní vody. To dává žralokovi výhodu nad studenokrevnou kořistí. Na tyto mimořádné fyzické výkony je však zapotřebí velké množství energie, takže žralok mako je mimořádně žravým žralokem. Potřebuje denně žrádlo v objemu 3 % vlastní hmotnosti (neaktivním žralokům stačí 0,6%), žaludek má dostatečně naddimenzovaný - pojme až 10 % hmotnosti žraloka. Loví prakticky vše, co dokáže zabít - hlavonožce, makrely, tuňáky, ryby bonita, v oblibě má mečouny (přestože ti se někdy dokáží ubránit a mako dokonce zabít), delfíny, jiné žraloky, mořské ptáky... Na kořist útočí zespodu, poté, co pod ní nějakou dobu plave. Úderem ocasu dokáže lovené zvíře omráčit a lov si tak usnadnit.

Samozřejmě, že občas dochází ke střetům i s člověkem. Ale na to, jak výkonný lovec mako je, lidem se spíše vyhýbá. V databázi ISAF Floridského muzea je evidováno v období 1580(?)-2007 pouhých 8 nevyprovokovaných útoků žraloka mako na člověka, z čehož pouze dva skončily smrtí napadeného. V záznamech je také dvacet útoků na lodě. V opačném gardu je situace mnohem dramatičtější. Maso žraloků mako se prodává v supermarketech a předpokládá se, že většina tohoto zboží pochází z nepovolených rybolovů. Celosvětově je mako klasifikován jako zranitelný druh.

Smutně skončily veškeré pokusy o umístění žraloků mako do akvárií. Potřebuje velký prostor a hlubokou vodu. V akváriu přežil nejdéle pět dní (2001, akvárium New Jersey).

Podobně jako velký bílý žralok v Čelistech, si i jeden žralok mako zahrál ve filmu. Ve snímku Pláž bojoval s Leonardem DiCapriem. Leonardo vyhrál.

Zub žraloka Isurus oxyrinchus. 56 mm. S. Carolina, USA. Miocén.

Isurus oxyrinchusZdroj

(publikováno 2.9.2012)

Zdroje:
www.fossilguy.com
www.flmnh.ufl.edu
cs.wikipedia.org