Plesiosaurus sp.

Zub Plesiosaura sp. Velikost 55 mm. Merzouga, Maroko. Křída

Taxonomické zařazení:
Říše: Animalia - živočichové
Kmen: Chordata - strunatci
Podkmen: Vertebrata - obratlovci
Třída: Reptilia - plazi
Nadřád: Sauropterygia
Řád: Plesiosauria

Popis:
Jméno pochází z řečtiny a říká, že se jedná o tvory „podobné ještěrům“. Plesiosauři byli druhohorními mořskými plazy. I když největšího rozšíření dosáhli v období jury, objevili se už ve středním triasu a vydrželi až do samého konce druhohor. Obývali tak tuto planetu v úctyhodně dlouhém období před 245–65 milióny a jednalo se tedy o evolučně velmi úspěšné tvory. Mimochodem, několik jedinců pravděpodobně žije stále mezi námi, neboť stará známá lochneska není ničím jiným než přeživším plesiosaurem.

Jak je v paleontologii dobrým zvykem, i u plesiosaurů je docela zmatek v taxonomii. Pod tento název byla v minulosti zahrnuta celá řada kosterních nálezů, nicméně podle novějších výzkumů se zdá, že řada z nich by měla patřit k úplně jiným rodům. Zub na snímku jsem zakoupil s tím, že patří plesiosaurovi. Ale zůstal bych z opatrnosti jen v úrovni řádu (Plesiosauria), protože „skutečný“ plesiosaurus byl jen jeden, P. dolichodeirus. Ten měřil cca 3,5 m a patřil tak k menším zástupcům. Jiné formy dorůstaly i přes dvacet metrů (Mauisaurus).

Všechny tyto rody však měly podobnou stavbu těla – malou hlavu na velmi dlouhém krku, želvovité tělo, čtyři ploutve a relativně krátký ocas. Živili se lovem ryb a dalších tvorů přiměřené velikosti, sami se naopak stávali nejčastěji kořistí žraloků.

Poprvé byly pozůstatky plesiosaurů objeveny u pobřeží jižní Anglie (lokalita Lyme Regis u Dorsetu). Za první nález kolem roku 1810 vděčíme amatérské sběratelce zkamenělin, paní Mary Anningové (1799–1847).

Plesiosaurus sp. Zdroj: Internet

(publikováno 30.8.2012)

Zdroje:
cs.wikipedia.org
en.wikipedia.org